Co je úniková hra ?

Úniková hra (anglicky escape room) je druh interaktivní zábavy, kde hráči jsou uvězněni ve fiktivním prostoru a musí najít cestu ven pomocí logických úkolů a hádanek. Tyto hry se nejčastěji konají ve skutečných prostorách, ale mohou být také online. Úkolem hráčů je najít klíče, kódy, tajné objekty a další indície, které jim pomohou odemknout dveře nebo jiným způsobem uniknout z místnosti. Únikové hry mohou být také tematické, například inspirované kriminálními případy nebo sci-fi příběhy.

 Únikové hry jsou často vytvářeny pro skupiny lidí jako teambuildingové aktivity nebo jako zábavná forma strávení volného času se přáteli. Tyto hry také mohou být použity jako výuková metoda, kde se hráči učí logickému myšlení, komunikaci a řešení problémů.

 Zkrátka úniková hra je forma zábavy, kde se snažíte uniknout ze zamčeného prostoru různými logickými úkoly a hádankami.


Únikové hry jsou jednou z nejpopulárnějších form týmových her současnosti. Tyto hry se začaly objevovat v 90. letech a od té doby se staly velmi oblíbenými po celém světě. Hry jsou založeny na principu, že účastníci jsou uvězněni v místnosti (nebo jiném prostoru) a musí použít logické myšlení a spolupráci, aby se dostali ven. Prostor je často tematicky zaměřen a plný různých hádanek a indicií, které hráči musí vyřešit, aby se dostali ven.

Původ únikových her se datuje do Japonska, kde byly první takové hry nabízeny jako zábavní atrakce na zábavních parcích. Tyto hry se rychle rozšířily po celé Japonsku a postupně se staly populárními v celé Asii. Později se hry rozšířily do Evropy a Severní Ameriky, kde se staly rychle populárními.

Únikové hry se liší od jiných týmových her tím, že poskytují účastníkům skutečnou výzvu. Hráči musí použít svou logiku, kreativitu a spolupráci, aby se dostali ven z místnosti. Tyto hry jsou také vynikajícím způsobem, jak se naučit pracovat v týmu a jak se zlepšit komunikační a řešitelské schopnosti.

Únikové hry se také liší tematikou. existují různé typy témat, jako například detektivní, historické, sci-fi a další. Tyto témata mohou být velmi různorodé a poskytnout hráčům různé výzvy a zážitky. Některé hry se také specializují na určitou skupinu hráčů, jako jsou děti nebo dospělí.


Existuje několik filmů, které zobrazují téma únikových her nebo se na ně inspirovaly. Zde je několik příkladů:

  1. Escape Room (2019) - Tato hororová filmová hra je inspirována skutečnými únikovými hrami a sleduje skupinu lidí, kteří se účastní tajemné hry, která se rychle stává smrtelnou pastí.

  2. The Cube (1997) - Tento sci-fi film se odehrává ve velkém a složitě navrženém krychlovitém labyrintu, ve kterém se hrdinové musí dostat ven pomocí logických úkolů a hádanek.

  3. The Game (1997) - Tato psychologická thriller sleduje muže, který se nechtěně účastní tajemné hry, která je podobná únikové hře, ale jeho život je v ohrožení.

  4. Saw (2004) - Tento hororový film se odehrává v únikové místnosti, kde se hrdina musí vypořádat s hádankami a nástrahami, aby unikl smrtelné pasti.

  5. Escape Room (2018) - Film vypráví příběh šesti cizinců, kteří se ocitnou v situaci, kterou nemohou ovlivnit, a musí využít své inteligence k tomu, aby nalezli indície nebo zemřou.

  6. Escape Room: Alive (2022) - připravovaný sci-fi a hororový film režiséra Adama Robitela, který vypráví příběh šesti přátel, kteří se účastní únikové hry a najednou se ocitají uvězněni ve skutečné hře, ve které musí bojovat o přežití.

Tyto filmy se inspirovaly tématem únikových her a používají prvky logických úkolů a hádanek, které jsou pro tento typ hry typické.